Lajmet e tërhequra në datën 2014-04-17 nga gazeta Ora News (gjithsej 84 artikuj )

» Rekrutonte xhihadistė nė Siri, Gerti Pashja sot del para gjykatės

I akuzuari si organizator i rekrutimit tė xhihadistėve shqiptarė pėr nė Siri, Gerti Pashja, del sot para togave tė zeza. Rreth orės 08.30 Pashja do tė paraqitet nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda, ku do tė njihet me masėn e sigurisė “arrest me burg” tė vendosur nė mungesė ndaj tij, menjėherė pas arrestimit nė Tiranė tė 8 personave tė tjerė tė dyshuar pėr terrorizėm, pjesė e sė njėjtės celulė, ku bėn pjesė edhe 30-vjeēari. Gerti Pashja u vu nė pranga dy ditė mė parė nė Rinas men

» Durrės, eksploziv makinės sė pronarit tė njė lokali nė shėtitoren Taulantia

Makina e pronarit tė njė lokali nė qytetin e Durrėsit ka shpėrthyer me eksploziv sot rreth orės 07:52 nė lagjen nr 1 tė Durrėsit. Nga tė dhėnat e para mėsohet se makina i pėrkiste pronarit tė njė lokali nė zonėn e shėtitores Taulantia. Lėnda eksplozive ishte vendosur nė parakolpin e makinės tip ‘Volkswagen’ me targa DR 2137 R. Nga shpėrthimi fatmirėsisht nuk ka tė lėnduar por vetėm dėme materiale, informon gazetari ynė nė Durrės, Llambi Kallēo. Policia

» Real Madrit fiton Kupėn e Mbretit, ia dhuron supergoli i Gareth Bale

Real i Madritit ka arritur tė fitojė nė “Mestalla’ pėrballė Barcelonės me rezultatin 2-1 duke u shpallur fituesi i Kupės sė Mbretit. Goli i mrekullueshėm i Gareth Bale nė minutat e fundit i dha Realit fitoren duke e kurorėzuar si fituesin e “Copa del Rey”. Ndeshja ka nisur me njė ritėm tė jashtėzakonshėm ku tė parėt qė kanė gjetur golin kanė qenė pikėrisht “Los Blancos” me Di Marian. Pjesa e parė ėshtė mbyllur nė shfrat 1-0 pėr Realin.

» Premier League / City barazon dhe i largohet titullit, Everton humbet nė shtėpi

Janė luajtur mbrėmjen e sotme dy sfida mjaft interesantė tė Premier Ligės angleze. Manchester City priste nė shtėpi Sunderlandin, por tė besuarit e Pelegrinin nuk arritėn dot mė shumė se njė barazim duke iu larguar disi kreut tė rėnditjes. Ndeshja ka pėrfunduar 2-2 dhe me kėtė barazim City arrin kuatėn e 71 pikėve, 6 mė pak se Liverpooli i vendit tė parė. Nė ndeshjen tjetėr Everton ka surprizuar duke u mundur nė shtėpi nga Crystal Palace. Vendasit humbasin njė mundėsi tė mirė pė

» Konstituohet parlamenti i ri i Serbisė, Vuēiē pritet tė marrė drejtimin e qeverisė

Deputetėt e rinj nė Serbi kanė bėrė sot betimin pas zgjedhjeve tė mbajtura nė fillim tė muajit mars. Aleksandėr Vuēiē i cili deri mė tani ka qenė zėvendėskryeministėr i parė i Serbisė, pritet qė tė zgjidhet Kryeministėr. Partia e tij ka fituar nė zgjedhjet e mbajtura sivjet dukse siguruar 158 nga gjithsej 250 ulėset nė parlament. Vuēiē ėshtė zotuar se do ti ēoj pėrpara reformat qė kanė pėr qėllim pėrmbushjen e kėrkesave tė BE-sė.

» Indi, sot votohet nė 12 shtete

Sot ėshtė dita nė tė cilėn shumė qytetarė, do tė hedhin votėn e tyre nė Indi. Votimi i sotėm do tė ndodhė nė 120 vende, nė gjithsej 12 shtete. Zgjedhjet qė konsiderohen si mė tė mėdhajat nė Botė, kanė nisur nė Indi mė 7 prill ndėrsa do tė zgjashin deri mė 12 maj. Rrerth 815 milionė njerėz kanė tė drejtė vote. Marrė nga “Radio Evropa e Lirė”

» NATO shton praninė ushtarake nė Europėn Lindore

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha tė mėrkurėn se Aleanca ka vendosur tė marrė hapa tė menjėhershėm pėr fuqizimin e pranisė ushtarake nė Evropėn Lindore, nė pėrgjigje tė veprimeve tė Rusisė. Ai tha se do tė shtohet prania e NATO-s me avionė, anije dhe se forcat tokėsore do tė jenė nė gjendje gadishmėrie. Ai tha se avionėt e NATO-s do tė kontrollojnė qiejt e rajonit tė Balltikut, ndėrsa anijet do tė vendoset nė detin Balltik, nė Mesdheun Lindor dhe gjetkė, sipa

» Rekrutonte xhihadistė nė Siri, Gerti Pashja del para gjykatės VIDEO

I akuzuari si organizator i rekrutimit tė xhihadistėve shqiptarė pėr nė Siri, Gerti Pashja, doli sot para togave tė zeza. Rreth orės 08.30 Pashja u paraqit nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda, ku do tė njihet me masėn e sigurisė “arrest me burg” tė vendosur nė mungesė ndaj tij, menjėherė pas arrestimit nė Tiranė tė 8 personave tė tjerė tė dyshuar pėr terrorizėm, pjesė e sė njėjtės celulė, ku bėn pjesė edhe 30-vjeēari. Gerti Pashja u vu nė pranga dy ditė mė parė nė Rinas m

» Durrės, eksploziv makinės sė pronarit tė njė lokali nė shėtitoren Taulantia VIDEO

Makina e pronarit tė njė lokali nė zonėn e shėtitores Taulantia, nė qytetin e Durrėsit shpėrtheu me eksploziv sot rreth orės 07:52. Shpėrthimi ndodhi pak sekonda pasi drejtuesi i mjetit, Edi Xhepa, kishte zbritur nga makina tė cilėn e kishte parkura para lokalit, informon korrespondenti ynė nė Durrės, Llambi Kallēo Sipas policisė, lėnda eksplozive ishte vendosur nė parakolpin e makinės tip ‘Volkswagen’ me targa DR 2137 R. Nga shpėrthimi fatmirėsisht nuk ka tė

» Shokėt e qelisė sė Ilia Karelit: Gardiani na e nxinte jetėn, mund ta kishim vrarė edhe ne

Gardiani qė Ilia Kareli vrau mė 27 mars 2014 nė burgun e Malandrinos i kishte nxirė jetėn jo vetėm atij por edhe tė burgosurve tė tjerė shqiptarė dhe jo vetėm. Dy prej miqve tė Karelit, Kastriot Kolndreu dhe Flaurent Gjoēa tė cilat kanė ndarė me tė ditėt e burgut, thonė se gardiani sillej keq me ta, madje njėri prej tyre thotė se mund tė kishte qenė ai autori i vrasjes sė gardianit, pasi ia kishte nxirė jetėn. Flaurent Gjoēa, 33 – vjeēari nga fshati Bajkaj, personi qė ka j

» Gerti Pashja: Skam lidhe me terrorizmin, predikoj islamin VIDEO

Gjykata e Krimeve tė Rėnda nuk ka pranuar tė lirojė Gerti Pashja pavarėsisht se 30-vjeēari ka mohuar akuzat pėr terrorizėm, apo rekrutim tė shqiptarėve pėr tė luftuar nė Siri. Nuk kam lidhje me terrorizmin, kam predikuar vetėm fenė islame. Do tė kthehesha vetė nė Shqipėri, por mė arrestuan autoritetet turke dhe mė sollėn nė Tiranė mėsohet tė ketė thėnė para gjyqtarit tė Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda Sandėr Simoni. Gjykata e Krimeve tė Rėnda ka lėnė nė fuqi masėn e siguris

» Durrės, eksploziv makinės sė pronarit tė njė lokali nė shėtitoren Taulantia FOTO VIDEO

Makina e pronarit tė njė lokali nė zonėn e shėtitores Taulantia, nė qytetin e Durrėsit shpėrtheu me eksploziv sot rreth orės 07:52. Shpėrthimi ndodhi pak sekonda pasi drejtuesi i mjetit, Edi Xhepa, kishte zbritur nga makina tė cilėn e kishte parkura para lokalit, informon korrespondenti ynė nė Durrės, Llambi Kallēo Sipas policisė, lėnda eksplozive ishte vendosur nė parakolpin e makinės tip ‘Volkswagen’ me targa DR 2137 R. Nga shpėrthimi fatmirėsisht nuk ka tė

» Arrestohen dy shqiptarėt nė Itali, tentuan tė vrasin financierin

Sėrish shqiptarėt pėrbėjnė lajm nė mediat e huaja, kryesisht ato italiane. Dy agresorėt e financierit tė Cisternės, zyrtar i Guardia di Finanzia, janė vėnė nėn pranga mbrėmjen e tė mėrkurės nga policia e shtetit fqinj. Sipas mediave italiane, bėhet fjalė pėr dy shqiptarė, tė ndalur nė portin e Barit, pasi po tentonin tė largoheshin pėrmes njė trageti pėr nė Mal tė Zi. Nė pranga kanė rėnė Arbis Vjerha 38 vjec dhe Elson Ivanaj 25 vjec, tė dy tė akuzuar pėr tentativė vrasje me paramendim.

» Ushtria nė trafik droge, Kodheli nė Kuvend: Garantoj se nuk rezulton asnjė provė

Nuk ka asnjė provė dhe asnjė fakt. Zero. Me pėrgjegjėsinė time institucionale, si pėrfaqėsuese e popullit nė kėtė vend, qysh prej gjysmės sė shtatorit tė 2013 deri mė sot nuk ka rezultuar nė asnjė rast dhe nė asnjė zonė ushtarake tė ketė njė tė dhėnė tė vetme tė verifikuar nė ato vende ku kanė lindur nė fakt zanafilla e gjithė kėsaj balte e tymnaje dhe patologjie pėr FA. Kjo ėshtė deklarata e ministres sė Mbrojtjes Mimi Kodheli sot nga foltorja e Kuvendit.

» Bora bllokon 13 persona nė Tropojė, helikopter i Mbrojtjes nė ndihmė tė tyre

Ministria e Mbrojtjes ka nisur sot njė helikopter Cougar, kėrkim-shpėtimi, drejt qytetit tė Bajram Currit pėr tė ndihmuar zonat e thella tė Tropojės pėr shkak tė dėborės sė madhe. Ministria e Mbrojtjes ka bėrė lėvizjen, pas kėrkesės sė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė emergjencave civile pėr tė ēuar ndihma nė zonėn e Bjeshkėve tė lumit tė Gashit, nė komunėn Tropojė e Vjetėr. Sipas informacioneve mė tė fundit nė kėtė zonė janė tė bllokuar si rezultat i motit tė keq 13 persona dhe 12

» Ushtria nė trafik droge, Llalla: Po verifikojmė, deputetėt tė sjellin fakte nėse kanė VIDEO

Kryeprokurori Adriatik Llalla i kėrkoi sot deputetėve tė paraqesin fakte nėse kanė nė lidhje me akuzat e pėrdorimit tėinfrastrukturės ushtarake pėr trafikun e drogės. Jemi nė fazėn e verifikimeve paprake prokuroria do i kėrkojė tė gjithė deputetėve qė kanė dyshime tė paraqesin fakte qė i deklarojnė se i disponojnė dhe institucionet e Shėrbimit Informativ Ushtarak dhe SHISH. Ftoj tė gjithė qė mund tė kenė fakte ėshtė i mirėpritur ti paraqesė pranė organit tė akuzės.

» Arvizu: Shqetėsuese informaliteti, nuk jemi nė kohėn e Ali Pashės VIDEO

Ambasadori i SHBA-sė thotė se ėshtė shqetėsuese shtrirja e informalitetit nė sektorin ekonomik nė Shqipėri. Arvizu tregoi se nė tre vitet e qėndrimit nė Shqipėri i ka tėrhequr vėmendjen gjeneroziteti i shqiptarėve por edhe fakti se nuk dinė tė dallojnė se “kur resht sė qėni zemra bujare dhe tė nisė formalja zhvillimi i biznesit nė mėnyrė formale”. “Kjo ėshtė e gabuar nuk jemi nė kohėn e Ali Pashės kur tregtohej nė mėnyrė tė tillė. Ju dėshironi tė futeni nė BE.

» Shokėt e qelisė sė Ilia Karelit: Gardiani na e nxinte jetėn, mund ta kishim vrarė edhe ne VIDEO

Gardiani qė Ilia Kareli vrau mė 27 mars 2014 nė burgun e Malandrinos i kishte nxirė jetėn jo vetėm atij por edhe tė burgosurve tė tjerė shqiptarė dhe jo vetėm. Dy prej miqve tė Karelit, Kastriot Kolndreu dhe Flaurent Gjoēa tė cilat kanė ndarė me tė ditėt e burgut, thonė se gardiani sillej keq me ta, madje njėri prej tyre thotė se mund tė kishte qenė ai autori i vrasjes sė gardianit, pasi ia kishte nxirė jetėn. Flaurent Gjoēa, 33 – vjeēari nga fshati Bajkaj, personi qė ka j

» Gerti Pashja: Skam lidhje me terrorizmin, predikoj islamin VIDEO

Gjykata e Krimeve tė Rėnda nuk ka pranuar tė lirojė Gerti Pashja pavarėsisht se 30-vjeēari ka mohuar akuzat pėr terrorizėm, apo rekrutim tė shqiptarėve pėr tė luftuar nė Siri. Nuk kam lidhje me terrorizmin, kam predikuar vetėm fenė islame. Do tė kthehesha vetė nė Shqipėri, por mė arrestuan autoritetet turke dhe mė sollėn nė Tiranė mėsohet tė ketė thėnė para gjyqtarit tė Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda Sandėr Simoni. Gjykata e Krimeve tė Rėnda ka lėnė nė fuqi masėn e sigurisė “

» Rama-Thaēi nė Kukės, Vulin: Mu kujtua Shtėpia e verdhė, e pakėndshme

Mbledhja e pėrbashkėt e dy qeverive nė Kukės ka marrė vėmendjen edhe tė politikės serbe. “Njė aktivitet shumė i pakėndshėm, pasi Kukėsi ėshtė simbol i “Shtėpisė sė Verdhė”. Ky ka qėnė komenti qė ka bėrė Aleksandėr Vulin “Roli i UĒK-sė nė Kosovė besojmė se mė nė fund do tė zgjidhet pėrpara njė gjykate ndėrkombėtare, pėr shkak se asnjė gjykatė tjetėr nuk ka pasur vullnetin ose guximin tė merret me tė. Ne duam tė kujtojmė komunitetin ndėrkombėtar qė nuk e ka

< Më para | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos