Lajmet e tërhequra në datën 2014-03-12 nga gazeta Ora News (gjithsej 61 artikuj )

» Reforma territoriale, Ēuēi:Refuzimi i PD politik, nė fund tė korrikut nė parlament

Ministri i Shtetit per Ēeshtjet Vendore, Bledi Ēuēi ne Tonight IlvaTare dha vizionin e qeverisė Rama-Meta sesi do te jete Shqiperia me ndarja e re territoriale dhe sa perfitojme nga kjo reformė. Ministri foli dhe pėr mungesėn e konsensusit mes palėve, duke deklaruar se PD po e bllokon pėr qėllime politike. Por Ēuēi garantoi

» Pogradec, vritet para derės sė shtėpisė 46-vjeēari

Njė vrasje u shėnua mbrėmė vonė nė fshatin Proptisht tė Pogradecit. 46-vjeēari Shkėlqim Topalli u qėllua me armė nė derėn e banesės sė tij nga njė person ende i paidentifikuar. 46-vjeēari ėshtė thirrur me emėr tjetėr nga autori i cili sapo ai ka dalė nga shtėpia e ka qėlluar me breshėri automatiku dhe ėshtė larguar nga vendngjarja. Menjėherė 46-vjeēari ėshtė dėrguar me urgjencė nė spital por ka ndėrruar jetė si pasojė e plagėve tė marra. Mėsohet se policia ka shoqėruar 10

» Tiranė, vritet me armė 50-vjeēari

Njė vrasje nė rrethana misterioze ka ndodhur nė Tiranė orėt e para tė mėngjesit tė sė mėrkurės. Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė rrugėn Kongresi i Manastirit, nė zonėn e Xhamllikut nė Tiranė. Policia e kryeqytetit bėn me dije se si pasojė e njė prite tė ngritur pranė banesės sė tij ka mbetur i vdekur shtetasi Sami Sheta. 50-vjeēari ka qėnė duke u kthyer nė shtėpinė e tij dhe nė kohė ėshtė qėlluar me armė zjarri. Menjėherė nė vendngjarje kanė mbėrritur forca tė shumta policie,tė cil

» OSBE: Jo mision vėzhgues pėr referendumin e Krimesė

Ndėrkombėtarėt kanė kundėrshtuar mbajtjen e referendumit tė planifikuar nė gadishullin Krimeja, qė ky i fundit tė bashkohet me Rusinė. Organizata pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE), tė martėn ka bėrė me dije se nuk do tė dėrgoj atje, mision pėr tė vėzhguar referendumin. Ministri i jashtėm zvicerian Didier Burgkalter, vendi i tė cilit aktualisht e kryeson OSBE-nė me qėndėr nė Vienė, referendumin e 16 marsit e ka cilėsuar tė paligjshėm. OSBE-ja ishte ftuar ditė mė

» Vriten 22 persona nė veri tė Sirisė

Aktivistėt sirianė pėr tė drejtat e njeriut, kanė deklaruar se xhihadistėt nga Shteti Islam i Irakut dhe nga Levant, kanė ekzekutuar tė paktėn 22 persona nė veri tė Sirisė, duke pėrfshirė 12 rebelė. Njė zyrtar pėr tė drejtat e njeriut, bėri me dije se vrasjet u realizuan pasi ekstremistėt e lidhur me Al-Kaidėn, morrėn nėn kontroll lagjen Shujuk qė gjendet jashtė qytetit Jarabulus, nė provincėn Alepo. Vrasjet e njerėzve nė kėtė pjesė janė si rezultat i luftimeve ndėrmjet grupeve

» Obama takohet sot me kryeministrin e Ukrainės

Presidenti amerikan Barak Obama sot pret nė Shtėpinė e Bardhė Kryeministrin e pėrkohshėm tė Ukrainės, Arseniy Yatsenyuk. Shtėpia e Bardhė thekson se presidenti do tė theksojė mbėshtetjen e tij tė fortė pėr popullin e Ukrainės dhe do tė bisedojė pėr ndihmėn ekonomike amerikane. Shtetet e Bashkuara tashmė kanė premtuar njė ndihmė prej 1 miliard dollarėsh pėr Ukrainėn. Vizita e tij ndodh vetėm njė ditė pasi Dhoma e Pėrfaqėsuesve e miratoi me 403 vota pro dhe gjashtė kundėr njė rezo

» SHBA, rezolutė kundėr ndėrhyrjes ruse nė Ukrainė

Ndėrkohė qė kriza nė Ukrainė vazhdon, Dhoma e Pėrfaqėsuesve miratoi me shumicė dėrrmuese tė votave njė rezolutė e cila dėnon shkeljen e sovranitetit tė Ukrainės nga ana e forcave ushtarake ruse, dhe bėn thirrje pėr vendosjen e vėzhguesve ndėrkombėtarė nė Krime dhe rajone tė tjera tė Ukrainės. 403 ligjvėnės votuan nė favor tė rezolutės dhe gjashtė prej tyre votuan kundėr. Me njė shfaqje tė rrallė tė unitetit, Dhoma e Pėrfaqėsuesve miratoi masėn e dytė nė mė pak se njė javė pėr tė tregua

» Brennan mohon akuzat pėr pėrgjim: CIA nuk ka ndėrhyrė nė kompjuterat e Senatit

Drejtori i CIA-s, John Brennan tha se agjencia nuk ka ndėrhyrė nė kompjuterat e Komisionit tė Senatit pėr Ēėshtjet e Zbulimit qė po pėrdoreshin pėr tė hetuar disa praktika marrjesh nė pyetje tė tė dyshuarve pėr terrorizėm gjatė kohės sė administratės sė presidentit Bush. Duke folur tė martėn nė komisionin e Senatit pėr Marrėdhėniet me Jashtė, zoti Brennan tha, siē u shpreh ai, se asgjė nuk mund tė jetė mė larg tė sė vėrtetės. Ne nuk i bėjmė kėto gjera. Kryetarja e Komisionit tė

» Tė dhėnat nga radarėt: Avioni malajzian ka fluturuar qindra kilometra nė perėndim

Ushtria malajziane tha se ka tė dhėna nga radarėt, se avioni Boeing me numėr fluturimi 777 kishte fluturuar qindra kilometra nė perėndim tė Ngushticės Malacca. Kėto koordinata janė shumė larg vendit tė fundit qė kishin njoftuar autoritetet civile, si dhe larg koordinatave tė paracaktuara pėr itinerarin Kuala Lumpur-Pekin tė avionit. Ndėrkohė, Interpoli dhe policia malajziane thonė se dy pasagjerėt qė pėrdorėn pasaportat e vjedhura pėr tė hyrė nė bordin e avionit tė zhdukur, nuk duket s

» Rihapet ēėshtja e djegies sė gazetės Koha Jonė, Lesi thirret nė Prokurori

Rihapet ēėshtja e djegies sė gazetės Koha Jonė. Ditėn e sotme ėshtė thirrur nė Prokurorinė e Tiranės  botuesi i kėsaj gazete Nikollė Lesi. Lesi do tė merret nė pyetje nė lidhje me ngjarjen e 2 mars tė vitit 1997 ku u dogj gazeta Koha Jonė. Nė vitin 2012, Gjykata e Tiranės pushoi ēėshtjen me arsyetimin se kanė kaluar afatet.   vijon…

» Presidenti i Senatit tė Francės vizitė nė Tiranė, takohet me krerėt e shtetit

Zhvillon sot njė vizitė zyrtare nė Tiranė, Presidenti i Senatit tė Francės Jean-Pierre Bel. Ai do tė takohet nė orėn 11 15 me Kryetarin e Parlamentit Ilir Meta ndėrsa mė pas dy homologėt do tė kenė njė prononcim tė pėrbashkėt pėr mediat. Gjatė vizitės sė tij nė Tiranė, Presidenti  i Senatit tė Francės Jean-Pierre Bel do tė takohet me krerėt mė tė lartė tė vendit, Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė  Bujar Nishani, Kryeministrin e Shqipėrisė  Edi Rama  dhe Kryetarin e Partisė

» Gjosha nė Gjermani: Vullnet maksimal pėr pėrfshirjen e gjithė aktorėve nė reforma

Nė vijim tė vizitės sė saj zyrtare nė Gjermani,  Ministrja e Integrimit Evropian Klajda Gjosha zhvilloi njė takim me Dr.Franz Neueder, zėvendės i z. Meyer-Landrut, Kryekėshilltar pėr Ēėshtjet Europiane nė kabinetin e kancelares Merkel. Ministrja  Gjosha e informoi Neuder, nė lidhje me Roadmapin e pėrgatitur nga qeveria pėr adresimin e 5 prioriteteve kycce tė cilat i janė lėnė Shqipėrisė nga Bashkimi Evropian deri nė hapjen e negociatave. Ajo vuri nė dijeni  z.Neuder se masat e marra ng

» Bashkia, dekor shumėngjyrėsh dhe aktivitete tė shumta pėr Ditėn e Verės

Bashkia e Tiranės, edhe kėtė vit si vitet e tjera ka parashikuar njė axhendė shumė interesante pėr festimet e Ditės sė Verės. Pa dashur ti marrim ekskluzivitetin qytetit tė Elbasanit, ne vazhdojmė tė festojmė ashtu si edhe vitet e tjera, kete feste, tashmė kaq popullore Kėshtu ėshtė shprehur Drejtori i Artit dhe Kulturės nė Bashki, Arben Skėnderi i cili ka publikuar edhe axhendėn e ditės sė verės. Deklarata Panairi Bli dhe prodho shqip i cili tashmė ėshtė kthyer

» Parandalohet njė krim nė familje, policia arreston 27-vjeēarin

Policia e Laēit ka parandaluar njė krim nė familje. Burime nga policia bėjnė me dije se ėshtė arrestuar 27-vjeēari Enver Lika i cili kėrcėnonte se do vriste familjarėt. Policia e Laēit ka shoqėruar Likėn nė komisariat dhe ka sekuestruar armėn me tė cilėn 27-vjeēari kėrcėnonte familjen. Ndėrkohė policia po merr nė pyetje 27-vjeēarin pėr tė bėrė tė mundur zbardhjen e plotė tė ngjarjes.

» Barcelona-M.City, kthesa e pamundur pėr qytetarėt

Kush do ti bėjė shoqėri Bayern Munchen dhe Atletico Madrid nė ēerekfinalet e Champions League? Barcelona apo Manchester City? Ndeshja e sotme nė “Camp Nou” do tė na tregojė ēerekfinalistin tjetėr tė kompeticionit mė tė rėndėsishėm pėr klube, megjithėse katalanasit janė me njė kėmbė nė fazėn tjetėr pas fitores 0-2 nė Angli tre javė mė parė. Pas humbjes zhgėnjyese nga Vigan Athletic nė FA Cup, Manchester City do tė kėrkojė tė bėjė njė kthesė historike ndaj Barcelonės nė Ligėn

» Flasin Guardiola dhe Venger pas ndeshjes

Trajneri i Bayern Munichut, Pep Guardiola festoi kualifikimin e skuadrės sė tij nė ēerekfinale tė Ligės sė Kampionėve pas barazimit 1:1 nė duelin e kthimit me Arsenalin nė Allianz Arena. Por, klubi bavarez kaloi nė fazėn falė fitores 2:0 nė ndeshjen e parė nė Emirates Stadium. “Nė ndeshjen e parė kemi arritur tė ndėrtojmė njė avantazh tė mirė 2:0, nė duelin e kthimit u munduam tė minimizojmė gabimet duke mos i lejuar Arsenalit tė na sulmojė. Mendoj se ata luajtėn mė mirė se ne nė

» Atletiko turpėron Milanin

Ashtu siē ėshtė pritur ndeshjet e mbrėmjes sė djeshme nė Ligėn e Kampionėve nuk kanė sjellė befasi. Njėra ndėr skuadrat mė tė trofeshme nė botė, Milan nuk ka mundur tė kalojė mė shumė se ēerekfinalėn e Ligės sė Kampionėve. Milan ėshtė eliminuar nga skuadra e Atletiko Madridit duke pėsuar humbje nė dy ndeshjet, madje nė ndeshjen e dytė ata u zhgėnjyen plotėsisht duke pėsuar me rezultat tė thellė 4:1 ndėrsa rezultati i pėrgjithshėm arriti nė 5:1. Paralajmėrimi i trajnerit tė Atleticos, D

» PSG luan formalitetin me Leverkusenin

Mbrėmje e qetė pėr Zlatan Ibrahimoviē me shokė nė “Parc des Princes”. Pas fitores bindėse 0-4 nė ndeshjen e parė nė “Bayer Arena” Paris Saint Germain e presin me qetėsi tė madhe pėrballjen e kthimit me gjermanėt e Bayer Leverkusen. Nėse nė ndeshjen tjetėr Barcelona-Manchester City ekziston 1% shpresė pėr pėrmbysje, nė Paris gjithēka do tė jetė njė formalitet pasi edhe forma qė kanė treguar “Aspirinat” nė Bundesligė nuk ėshtė aspak e mirė. Skuadra e Lorent B

» Anceloti e konfirmon: Po e duam, Pogba-n

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti e ka pranuar se ėshtė i interesuar pėr transferimin e mesfushorit tė Juventusit, Paul Pogba.20-vjeēari ėshtė bėrė i shumėkėrkuar pas paraqitjeve fantastike me bardhezinjtė qė nga transferimi nga Manchester United nė vitin 2012. Futbollisti francez spekulohet se kėrkohet edhe nga kampionia e Ligės sė parė, Paris Saint-Germain, por  Real Madrid ka konfirmuar se ka hyrė nė garė pėr tė. “Ai ėshtė futbollist shumė i mirė”, deklaroi Ancel

» Flasin Seedorf dhe Simeone pas ndeshjes

Trajneri i Milanit, Clarence Seedorf ka pranuar se ėshtė i zhgėnjyer nga loja e skuadrės sė tij qė u mposht 4:1 nė duelin e kthimit me Atletico Madridin dhe u eliminua nga Liga e Kampionėve. Strategu holandez kritikoi lojėn e ekipit tė tij, sidomos nė pjesėn e dytė kur pėsoi dy gola pa e shėnuar asnjė. “Nė pėrgjithėsi, pjesa e dytė nuk ishte e mirė. Tani duhet tė reagojmė, duhet tė shkojmė pėrpara nė kampionat pėr tė realizuar objektivat tona”, deklaroi Seedorf. Pyetjes se

< Më para | 1 | 2 | 3 | 4 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos