Lajmet e tërhequra në datën 2014-04-23 nga gazeta Vizion Plus (gjithsej 21 artikuj )

» Real 8211 Bajern per finalen

brbrRikthehet sot ne mbremje ne Champions League pas dy vitesh perplasja mes gjigandeve te futbollit europjuan Real Madrid dhe Bayern Mynih 20 here jane takuar keto dy ekipeve me njera-tjetren ne ligen e kampioneve Me gjermanet ne avantazh fale 11 fitoreve 2 barazime dhe 7 humbjeve Ndeshja e pare qe do te luhet ne Santiago Bernabeu sheh te impenjuara dy skuadra qe ne fillim te edicionit shiheshin si favorite te medha per ta fituar kete trofe Real Madrid prej 12 vitesh nuk njeh me sukses ne Champ

» Atletiko-elsi ndahen ne paqe

brbrPak rendesi ka nese skuadra e tij luan nje futboll kaq te merzitshem Ne fund te fundit ne loje eshte kualifikimi per ne finale e Champions League dhe kush tjeter me shume se Zhoze Murinjo mund ta beje me mire kete krahasim Chelsea skuadra e trajnerit te njohur portugez ka arritur te shkepuse nje barazim 0 me 0 me vlera ne transferte kunder Atletiko Madrid ne takimin e pare gjysmefinal te Champions League duke rritur shpresat per ti dhene londinezeve finalen e trete ne historine e ketij kompe

» Mbeshtetje per sportistet

brbrPerkrahje konkrete ndaj sportisteve elitare te cilet ngrene lart flamurin kuqezi ne garat nderkombetare shte ky mesazhi i kryetarit te kuvendit Ilir Meta pas takimit me ekipin kombetar te peshengritjes Zoti Meta deklaroi se politikanet ndjehen te detyruar ndaj ketyre sportisteve qe i japin dinjitet gjithe shqiptareve ndersa premtoi se perkrahja do te jete edhe konkrete nga ana e qeverise dhe Parlamentit Ne kampionatin e fundit evropian te peshengritjes i cili u zhvillua ne Tel Aviv te Izrael

» Ndertimet pa leje ne Pogradec 5 gra tentojne veteflijimin

brbrPese gra te familjes Likollari ne Pogradec kercenojne se do te hidhen nga nje ndertese te cilen pretendojne se e kane te ndertuar me leje pergjate liqenit duke mos lejuar forcat e policise lokale dhe ata te INUK qe te nderhyje per prishjen e lokalit te te afermit te tyre lirim Likollari Inspektoret e INUK thone se lokali qe Likollari ka ndertuar eshte pa leje por pronari i tij pretendon se ka te gjithe dokumentacionin qe sipas tij kjo ndertese eshte me leje Kunder prishjes se ketij objekti k

» Basha analizon ekonomine

brbrNdonese ishte lajmeruar zyrtarisht se kryetari i partise demokratike Basha do te zhvillonte nje tryeze takimi me biznese dhe industrialiste te ndryshem ne fakt te pranishem ishin vetem disa perfaqesues shoqatash dhe te sindikatave qe mbrojne konsumatoret dhe te larguarit nga puna Por mungesa e shoqatave kryesore te biznesit apo e Dhomave te Tregtise nuk e pengoi Bashen te analizonte situaten ekonomike ne 8 muaj qeverisje te se majtes bilanci sipas tij eshte negativ rritje e cmimeve me 15- 20

» uci Reforma eshte teknike

brbrNje dite para se Kuvendi ti hape rruge realizimit te reformes territoriale vetem me votat e mazhorances Ministri per eshtjet Vendore Bledi uci ka informuar ambasadoret per te gjithe problematiken e kesaj reforme Duke reaguar per akuzat e opozites se qeveria synon qe nepermjet reformes territorial te fitoje zgjedhjet ne tavoline Ministri uci theksoi se kjo eshte nje reforme teknike dhe nuk ka lidhje me zgjedhjet Diferencen mes reformes zgjedhore dhe asaj elektorale e ka vene ne dukje edhe amb

» Studentet e mjekesise protesta para Kuvendit

brbrProjektligji i arsimit te larte per Universitetin e Mjekesise thekson ndasite mes drejtuesve te ketij institucioni dhe stafit te pedagogeve Te thirrur ne Komisionin e Edukimit per ndryshimet e pritshme ne ligj dhe funksionimin e Universitetit rektori i Mjekesise dhe dekanet kane replikuar ne distance Kreu i Universitetit te Mjekesise Ali Refatllari dhe kryetari i keshillit te profesoreve Mihal Tase kane sqaruar para deputeteve se amendimet ne ligj jane te perkohshme deri ne miratimin e ligji

» Lamaj kishte konflikte me shume biznese

brbrArben Frroku dhe Dritan Lamaj kane qene me pare miq mes tyre madje biznesmeni Frroku i kishte shkuar ne shtepi per ta ngushelluar per vdekjen e te atit Kjo eshte pranuar sot ne Gjykaten e Krimeve te Renda nga i vellai i Arben Frrokut deputeti Kristian-Demokrat Mark Frroku i cili ishte deshmitari i radhes i thirrur nga organi i akuzes Por deputeti Frroku nuk i ka dhene pergjigje pyetjes se Prokurove se perse ishte prishur kjo miqesi duke deklaruar se ish-shefi i komisariatit nr 6 kishte konfl

» Lezhe kapen arme dhe municione

brbrNje sasi e konsiderueshme armesh dhe municionesh luftarake jane sekuestruar nga policia e Kurbint ndersa 34-vjecari Astrit Mera eshte vene ne pranga dhe vellai i tij Perparim Mera eshte shpallur ne kerkim pasi qe te dy ishin posedues te tyre Burime nga policia lokale kane bere te ditur se operacioni i koduar 8220B-138243 eshte zhvilluar ne fshatin Gjorm Arme fisheke si dhe granata dhe tritol jane gjetur te fshehura ne banesen e tyre ne kete fshat Policia beri te ditur se vellezerit Mera kane

» Kredidhenia asnje rritje

brbrNe harkun kohor te dy viteve Banka e Shqiperise ka ulur 8 here normen e interesit per lekun me nje qellim te vetem rritjen e kredise dhe konsumit por asnjera nga keto nuk ka ndodhur Per here te pare ne 9 vite qe guvernatori Ardian Fullani ka drejtuar Banken Qendrore Komisioni i Ekonomise i ka shprehur atij zyrtarisht shqetesimin per mosperkethim te masave te marra prej tij ne tregun e bankave Sipas deputetit Anastas Angjeli i vetmi institucion i cili mund te vere ne shina dhe te beje te mund

» Vlore Sheshi Flamur serish kantier ndertimi

brbrKeto jane pamjet e Sheshit te Flamurit ne Vlore pak dite perpara festimeve te 100-vjetorit te shpalljes se pavaresise Kur kane kaluar afro 18 muaj pamjet qe ofron sheshi kryesor i qytetit bregdetar jane tuhasje te njejta Sheshi eshte kthyer serish ne nje kantier ndertimi pasi pllakat e vendosura atehere kane levizur dhe ne mjaft raste kane krijuar gropa duke krijuar shqetesim per banoret dhe turistet Ne fakt kjo eshte hera e dyte qe bashkia i ka kerkuar firmes qe mori persiper punimet ne she

» Miratohet Gjykata e Posacme

brbrKuvendi i Kosoves miratoi themelimin e Gjykates se Posacme per krimet e luftes si dhe zgjatjen e mandatit te EULEX-it edhe per dy vjet Me 89 vota pro 22 kunder dhe dy abstenime ligjvenesit ne Prishtine ratifikuan marreveshjen mes Kosoves dhe BE-se e cila parashikon keto dy pika Para miratimit gjate diskutimeve ne seance forcat kryesore politike e cilesuan padrejtesi te madhe kerkesen e BE per ngritjen e Gjykates se Posacme per hetimin e dyshimeve per krime lufte ne Kosove Por sipas tyre duhe

» Fushata zgjedhore ne Maqedoni drejt mbylljes

brbrFushata zgjedhore per presidencialet dhe votimet e parakohshme ne Maqedoni eshte drejt fundit Tri dite para mbylljes se takimeve elektorale kete te merkure ishte radha e komisioneve te diaspores per te votuar Me shume se 320 administratore te angazhuar per raundin e dyte te zgjedhjeve presidenciale dhe zgjedhjeve te parakohshme parlamentare sot dhane voten e tyre Detyra e tyre tashme eshte menaxhimi i procesit zgjedhor perfaqesite diplomatike te Maqedonise neper bote ku do te zhvillohen voti

» Fshehja e pasurive skeme mashtrimi nga zyrtaret

brbrGjate nje raportimi ne Komisionin e Ekonomise kreu i ILDKP Shkelqim Ganaj zbuloi nje skeme mashtrimi si kane fshehur zyrtaret pasurite deri tani Sipas Ganajt perpara se te merrnin nje detyre te rendesishme zyrtaret deklaronin sikur kishin disa miliona kursime qe i mbanin ne gjendje kesh ne shtepi Dhe me pas nuk kishin nevoje te justifikonin burimin e ketyre parave Nepermjet kesaj skeme mendohet se jane pastruar te pakten 60 milione euro kursime te zyrtareve te larte Nderkohe ne Komisionin e

» Nis reforma territoriale

brbrTashme eshte zyrtare qe mazhoranca do ta realizoje e vetme reformen territoriale Mes debateve ne Konferencen e Kryetareve eshte futur ne procedure ndryshimi i vendimit per ngritjen e komisionit te posacem qe i lejon shumices kuorumin per te zhvilluar mbledhjet pasi prej rreth 3 muajsh ky komision ishte ne ngerc per shkak te bojkotit te opozites Sipas opozites nje reforme territoriale e realizuar vetem me votat e shumices eshte nje tentative per te fituar zgjedhjet ne tavoline dhe do te shkak

» Ajazi ne Komisionin e Sigurise

brbrDrejtori i Sherbimit Informativ Kombetar Visho Ajaz Lika ka raportuar sot ne Komisionin e Sigurise Per rreth kater ore ne seancen e zhvilluar me dyer te mbyllura Kreu i Sherbimit Inteligjent paraqiti raportin vjetor te SHISH si dhe ka dhene sqarime ne lidhje me akuzat per mosbashkepunim te bere ne adrese te tij nga mazhoranca dhe Ministri i Brendshem Sajmir Tahiri Pas daljes nga Komisioni deputet e mazhorances nuk kane dhene shume detaje per cka u diskutua por sipas deputetit socialist Pirro

» Pogradec INUK do te prishe 30 objekte

brbrKa nisur nga fshati Lin aksioni per prishjen e ndertimeve pa leje ne Pogradec e posacerisht ne vijen e tij liqenore Fadromat kane shkaterruar kryesisht ndertime me konstruksione te lehta buze dhe brenda liqenit Jane lokale qe preferohen kryesisht gjate stines se veres nga kalimtaret si dhe pushuesit Gjate aksionit te Inspektoriatit Urbanistik Ndertimor nuk ka patur rezistence nga pronaret e objekteve Por jashte kameres ata thone se prishjet jane selektive Pakenaqesite per aksionin e INUK kan

» Basha akuza dyshes Rama 8211 Meta

brbrNismat e fundit te mazhorances qe prekin institucionet kushtetuese si Kontrolli i Larte i Shtetit Zyra e Kontrollit te Pasurive apo Presidenca kane vene ne alarm opoziten Kreu demokrat Lulzim Basha akuzoi dyshen Rama-Meta se po e kthen shtetin ne nje monarki absolute duke uzurpuar te gjitha institucionet e pavarura Basha ftoi te gjithe qytetaret te luftojne per mbrojtjen e shtetit ligjor Duke iu rikthyer akuzave ndaj ushtrise per trafik droge Basha tha se opozita eshte e vendosur ti beje tra

» 33 mije ndertime pezull

brbrTe gjitha ato ndertime te bera pas 2009 ne toke me pronar te huaj ose ne prone shteti as nuk do te legalizohen dhe as nuk do te prishen Ky eshte qendrimi i Drejtorit te Legalizimeve Artan Lame i cili sqaroi se behet fjale per nje shifer te perafert ne rreth 33 mije objekte te tilla Pas vitit 2009 ndertimi pa leje u konsiderua veper penale ndaj qeveria do te legalizoje vetem ato objekte qe jane bere ne toke private Por procesi i legalizimeve i nisur ne fillim te 2004 tashme ka nje premtim te

» Rreziku nga ilacet false

brbrPerfaqesuesit e sistemit farmaceutik ne Shqiperi kane debatuar ne distance me Ministrin e Shendetesise per ndryshimet ne tenderat e ilaceve spitalore Te dyja palet ishin thirrur per sqarime ne Komisionin e Shendetesise por ministri Beqaj dha argumentet e tij nga Ministria e Shendetesise Grosistet e pranishem ne komision kane akuzuar ministrine se ka future ne vend barna te paregjistruara para se te dilte udhezimi per heqjen e kerkeses se regjistrimit nga procedurat e tenderave Ministria e Sh

< Më para | 1 | 2 | Më pas >

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos